03272025Huvudnyheter:
Senaste kommentarer

Värmdö kommun vilseleder om nekad ansvarsfrihet

Dags att avskaffa systemet med kommunfullmäktigemöten i Värmdö kommun? -Den frågan kan man ställa sig efter att han läst Värmdö kommuns hemsida. Där skriver kommunikationsavdelning följande uppseendeväckande som förklaring till varför ansvarsfrihet inte beviljades för kommunstyrelsen, länk, länk: ”Alla ledamöter som satt i kommunstyrelsen under 2012 ansågs jäviga och då ersättare saknades vann förslaget att inte bevilja ansvarsfrihet.”

Detta innebär antingen att kommunikationsavdelningen:

-har en övernaturlig förmåga att läsa i vart falla frånvarande ledamöters tankar. Om så är fallet är detta en världsnyhet. I så fall krävs inga kommunfullmäktigesammanträden framöver. Det räcker med att vara i kontakt med ”Pythian” inom kommunens kommununikationsavdelning.

-kontaktar samtliga frånvarande ledamöter för att få veta hur man skulle röstat.

-saknar insikt i adekvat kausalitet dvs. vad som är verklig orsak och verkan. Det är nämligen inte möjligt att veta hur de frånvarande skulle rösta om inte något av alternativen ovan är verklighet.

-har blivit påverkade att skriva en text som mildrar verkan av det allvarliga beslutet om att inte bevilja ansvarsfrihet.

-eller också har någon annan glimrande förklaring till förhållandet.

Mårtenssons meningar menar att texten på kommunens hemsida är klart missvisande och partisk. Därför intervjuade vi den aktuella tjänstemannen för att få klarhet. Kvinnan som skrivit texten menade att eftersom kommundirektören godkänt texten var hon utan ansvar. Man kan notera att det på hemsidan står att kommunikationsavdelningen är ansvarig för sidan och inte  kommundirektören.

Sedan menade samma tjänsteman att hon inte var så insatt i saken, så några krav på korrekthet kunde inte riktas mot henne. Detta var i sig mycket uppseendeväckade.

Därefter menade hon att det inte fanns något intresse att berätta hur det låg till med den nekade ansvarsfriheten på kommunens hemsida. Det skulle implicit ge kommunen dåligt rykte.

Mårtenssons meningar blev allt mer och mer förvånad och menade att resonemangen nu började närma sig vad som förekommer i totalitära regimer. Efter några hänvisningar till kommundirektören slängde tjänstemannen luren i örat på Mårtenssons meningar. Man får förmoda att detta inte är en ny informations- och kommunikationspolicy som detta är resultatet av.

Vad händer nu?

Relaterade artiklar

Lämna ett svar

Lämna en kommentar